КАФЕДРА ВІЙСЬКОВОЇ ТОКСИКОЛОГІЇ, РАДІОЛОГІЇ ТА МЕДИЧНОГО ЗАХИСТУ

Кафедра Військової токсикології, радіології та медичного захисту Української військово-медичної академії (УВМА) була створена 21 липня 1993 р.

Кафедру очолює полковник медичної служби доктор медичних наук, професор Устінова Людмила Анатоліївна.

На кафедрі здійснюється:

  • підготовка військових лікарів – інтернів медицини;
  • перепідготовка та підвищення кваліфікації цивільних та військових лікарів з дисциплін кафедри;
  • підготовка офіцерів запасу із складу студентів вищих медичних навчальних закладів;
  • підготовка науково-педагогічних кадрів;
  • проведення наукових досліджень з проблем військової токсикології, радіології та медичного захисту

На кафедру Військової токсикології, радіології та медичного захисту покладені завдання щодо викладання навчальної дисципліни “Військова токсикологія, радіологія та медичний захист” за такими напрямками:

  • медицина захисту від хімічної зброї;
  • медицина захисту від хімічних факторів, що утворюються при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах;
  • медицина захисту від радіаційно-ядерної зброї;
  • медицина захисту від радіаційних факторів, що утворюються при аваріях ядерних реакторів.
...
Начальник кафедри доктор медичних наук, професор, полковник медичної служби
Устінова Л.А.

Запроваджена програма спеціалізації з «Токсикології» розроблена за стандартами ЄВРОТОКС є актуальною не тільки для офіцерів медичної служби та службовців державних структур, відповідальних за медичне забезпечення спеціальних формувань, які призначені для боротьби з хімічним (біологічним) тероризмом та фахівців у галузі створення медичних засобів захисту, а також спеціалістів служби екстреної медичної допомоги, керівників лікувально-профілактичних установ системи Міністерства охорони здоров'я України.

Проводяться цикли спеціалізації «Токсикологія», «Радіаційна гігієна» та тематичні удосконалення за наступними темами:

  • «Методика викладання військової токсикології, радіології та медичного захисту»
  • «Викладач вищої військово-медичної школи»
  • «Методологія оцінки обстановки та захисту за стандартами НАТО в умовах хімічних загроз та тероризму»
  • «Профілактична токсикологія та радіологія»
  • «Методологія оцінки обстановки та захисту за стандартами НАТО в умовах радіаційних загроз татероризму»
  • «Токсикологія та радіологія професійної патології «Попередження гострих та віддалених радіаційних наслідків великомасштабної радіаційно-ядерної аварії (на прикладі ЧАЕС)»
  • «Основи токсикології»
  • «Клініко-біохімічні дослідження в лабораторіях токсикологічного профілю відповідно до принципів належної лабораторної практики - GLP»
  • «Отруєння ксенобіотиками рослинного та тваринного походження»
  • «Доктринальні основи медичного захисту в умовах хімічного, біологічного, радіаційного і ядерного забруднення (Стандарт НАТО AJMEDP-7)»
  • «Медичний захист постраждалих в умовах хімічного, біологічного, радіаційного і ядерного зараження: перша медична (домедична) допомога (стандарт НАТО AMEDP-7.2)»
  • «Спеціальна обробка в медичних підрозділах і частинах в умовах хімічного, біологічного, радіоактивного зараження»

Кафедра постійно спрямовує зусилля на зростання рівня навчальної, методичної, наукової роботи, розвиває матеріально-технічну базу, підвищує професійний рівень науково-педагогічних працівників.

З метою створення ефективних умов для набуття теоретичних знань та відпрацювання практичних навичок на кафедрі постійно відбувається впровадження новітніх методик в навчальний процес та їх удосконалення, навчально-методична база кафедри постійно оновлюється.

Оновлена навчально-матеріальна база кафедри військової токсикології, радіології та медичного захисту

В навчальному процесі активно застосовується стендовий навчальний матеріал, а саме –3-х вимірні демонстраційні вітрини:

  • технічних засобів захисту органів дихання та шкіри
  • хімічної розвідки та хімічного контролю; радіаційної розвідки, радіометричного контролю та контролю за опроміненням особового складу
  • мобільні стенди для демонстрації технічних засобів захисту органів дихання та шкіри
  • переносні стенди для викладання в польових умовах
  • створено фонд технічних засобів захисту органів дихання та шкіри для проведення практичних тренінгів з застосування їх для захисту від факторів масового ураження

Для відпрацювання практичних навичок слухачів на тактико-спеціальних навчаннях оновлено обладнання та комплекти відділення спеціальної обробки для забезпечення наближення навчальних умов до умов реального функціонування відділення.

Відпрацювання практичних навичок слухачів на практичних заняттях

У навчальному процесі застосовуються комп’ютерні технології – заняття проводиться з використанням електронних презентацій, демонстрацією навчальних відеофільмів, а також для визначення рівня знань застосовується комп’ютерне тестування; окрім того, практичні навички слухачів закріплюються під час польового вишколу на тактико-спеціальних навчаннях.

З метою впровадження в навчальний процес кафедри військової токсикології, радіології та медичного захисту Української військово-медичної академії досвіду ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та удосконалення спеціальних компетентностей та практичних навичок слухачів з протирадіаційного та медичного захисту військовослужбовців, кафедрою впроваджено в навчальний процес практичне заняття з питань протирадіаційного та медичного захисту при аваріях ядерних реакторів зі слухачами факультету підготовки військових лікарів (провізорів) з виїздом в зону відчуження Чорнобильської атомної електростанції.

Начальник кафедри ВТРМЗ полковник м/с Устінова Л.А. та слухачі факультету підготовки військових лікарів на практичному занятті з виїздом у зону відчуження

Для відпрацювання практичних навичок слухачів застосовуються сучасні технічні засоби індивідуального захисту, індикації отруйних речовин та дозиметричного контролю.

Слухачі факультету підготовки військових лікарів на практичному занятті з виїздом у зону відчуження

Зона відчуження м. Прип’ять. Слухачі факультету підготовки військових лікарів на практичному занятті з виїздом у зону відчуження

Головними напрямками наукових досліджень на кафедрі є:

  1. Оптимізація системи медичного захисту особового складу військових частин в умовах сучасних хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз.
  2. Наукове обґрунтування медичного захисту особового складу військових частин на воєнний час в умовах хімічних,біологічних, радіаційних та ядерних загроз.
  3. Вивчення стану здоров’я військовослужбовців в залежності від впливу факторів навколишнього середовища (хімічних, фізичних – радіація тощо)

На кафедрі успішно захищено 4 докторських та 5 кандидатських дисертацій, отримано біля 20 свідоцтв на раціоналізаторські пропозиції, які втілені на кафедрі та 2 патенти на винахід. Успішно захищено 33 магістерські роботи, в даний час науково-педагогічними працівниками кафедри здійснювалось науково-методичне керівництво виконанням над 30 магістерським роботам. Науковим здобутком науково-педагогічних працівників кафедри є опублікування понад 900 наукових праць, у тому числі у вітчизняних фахових виданнях. За цей період фахівці кафедри взяли участь у роботі понад 100 фахових наукових та науково-практичних конференціях з проблем військової токсикології, радіології та медичного захисту, 24 з яких - міжнародного рівня.

На сьогодні, на кафедрі відновлено військово-науковий гурток слухачів факультету підготовки військових лікарів. Кафедрою підтримуються тісні наукові стосунки та розширюється творче співробітництво фахівців кафедри з Державною службою з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державною установою «Інститут фармакології та токсикології НАМН України», Державною установою «Українським науковим центром радіаційної медицини НАМНУ», Інститутом медицини праці НАМНУ, Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМНУ, Інститутом проблем безпеки АЕС НАНУ, іншими науковими і науково-практичними закладами та установами України. Українською військово-медичною академією підписаний Договір про співпрацю між провідною установою з проблем превентивної токсикології та хімічної безпеки в Україні ДП «Науковим центром превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України» (ЄКОГІНТОКС), що дає можливість створити необхідні умови для проведення практичних, лабораторних, семінарських та інших видів занять на сучасному рівні та створена наукова база, яка дозволяє проводити наукові дослідження щодо вивчення взаємодії організму людини з довкіллям, а саме надають можливість проводити якісні та кількісні визначення різних токсинів, а також визначення концентрації важких металів, рослинних алкалоїдів, хлорорганічних та фосфорорганічних сполук і інших речовин в біологічних середовищах; проведення хімічного аналізу, зокрема аналізу пестицидів, гербіцидів, поліхлорованих біфенілів і діоксинів, поліароматичних вуглеводнів.

На базі ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України» створена наукова база кафедри військової токсикології, радіології та медичного захисту, що дозволяє досліджувати токсикологію хімічних речовин 3-4 класів небезпеки(м. Київ, Україна)

При цьому застосовується сучасне лабораторне обладнання різного спрямування: інверсійні вольт-амперометричні аналізатори, газові хроматографи, рідинні хроматографи, лабораторні тест-системи, а також велика кількість допоміжного лабораторного обладнання.

Сучасний розвиток військової радіології відбувається в умовах активної інтеграції військових технологій серед країн-членів НАТО, що створює необхідність гармонізації національних підходів в сфері підготовки військових радіологів до міжнародних стандартів

З метою забезпечення гармонізації нормативно-правової бази Збройних Сил України зі стандартами НАТО в сфері ХБРЯ захисту на кафедрі Військової токсикології, радіології та медичного захисту Української військово-медичної академії науково-педагогічними працівниками були розроблені та впроваджені до практики наступні доктринальні документи:

  • Військовий стандарт “Медичний захист військ (сил) в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз. Терміни та визначення”, 2020
  • “Доктрина з медичного забезпечення захисту військ (сил) в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз”, 2020
  • “Вказівки командирам військових частин з організації медичного забезпечення захисту військ (сил) в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз”, 2021
  • “Підготовка особового складу медичної служби до дій в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз”: методичні рекомендації,2022

Важливим напрямком діяльності кафедри є організація та проведення колективом кафедри на високому науково-методичному рівні ряду науково-практичних конференцій з міжнародною участю присвячених питанням медичного захисту особового складу військових частин в умовах сучасних хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз.

У квітні 2021 року до 35 роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції, колективом кафедри була проведена науково-практична конференція з міжнародною участю «Досвід військових формувань у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС через призму сучасних радіаційних та хімічних загроз».

Модератор доктор медичних наук, професор, полковник медичної служби Устінова Л.А., начальник кафедри військової токсикології, радіології та медичного захисту УВМА, конференція до 35 роковин аварії на ЧАЕС, 2021р.

Конференція до 35 роковин аварії на ЧАЕС, 2021 р.

За результатами конференції видано монографію щодо узагальненого сучасного досвіду попередження та ліквідації радіаційного впливу. На її сторінках відображені історія, причини розвитку аварії на Чорнобильській атомній електростанції, особливості організації медичного забезпечення підрозділів та частин, роль медичної служби силових структур у ліквідації аварії. У виданні подано інформацію щодо набутого досвіду, спогадів науково-педагогічних працівників кафедри військової токсикології, радіології та медичного захисту Української військово-медичної академії щодо попередження та ліквідації радіаційного впливу, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Надані рекомендації в системі медичних знань, необхідних лікарям і організаторам охорони здоров’я з питань біологічної дії іонізуючих опромінень, клінічного розпізнавання, визначення прогнозу і готовності до медичних заходів при радіаційних ураженнях різних груп людей.

30 листопада 2022 року, 28-29 вересня 2023 року та 30-31 жовтня 2024 року, в умовах воєнного стану, було проведено науково-практичні конференції з міжнародною участю «Актуальні питання хімічної безпеки, протирадіаційного захисту та оцінки ризиків хімічного та радіаційного впливу на здоров’я людини та середовище її життєдіяльності через призму сучасних ХБРЯ загроз», в яких прийняли участь он-лайн понад 1000 учасників.

Одним із пріоритетних напрямків діяльності кафедри є видання навчально-методичної літератури. Набутий науковий та викладацький досвід реалізується у науково-методичній роботі. Для викладання військової токсикології, радіології та медичного захисту відповідно до сучасних вимог були підготовлені та видані власні підручники, навчальні посібники та різні доктринальні документи, що є базовими для навчання слухачів Академії і студентів медичних вузів України І-ІV рівнів акредитації:

  • Актуальні питання хімічної безпеки, протирадіаційного захисту та оцінки ризиків хімічного, радіаційного впливу на здоров’я людини, середовище її життєдіяльності через призму сучасних хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз: монографія / Устінова Л.А., Савицький В.Л., Проданчук М.Г., Базика Д.А., Казмірчук А.П., Прістер Б.С., Курділь Н.В. та ін. Київ: «Видавництво Людмила», 2023. 584 с.
  • Спеціальна обробка (з урахуванням хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз в умовах збройної агресії російської федерації проти України): навчальний посібник / Устінова Л.А., Савицький В.Л., Казмірчук А.П., Богаєнко В.Л., Шмиголь В.М., Гаврилко Є.В. Сагло В.І., Баркевич В.А., Євтодьєв О.А., Курділь Н.В., Серединська Н.М., Тарахно О.В., Скородумова О.Б.; за редакцією професора Устінової Л.А. – К.: СПД Чалчинська Н.В., 2024. – 314с.
  • Сучасні радіаційно-ядерні загрози : навчальний посібник за ред. проф. Л.А.Устінової. 2021. – 284с.
  • Досвід військових формувань у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції через призму сучасних радіаційних загроз (до 35 роковин аварії на Чорнобильській атомній електростанції): Монографія. Київ: «Видавництво Людмила», 2021. 392 с.
  • Сучасний досвід попередження та ліквідації радіаційного впливу (за результатами участі науково-педагогічних працівників кафедри Військової токсикології, радіології та медичного захисту в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції) Книга /[В.Л. Савицький, Л.А.Устінова, В.А. Баркевич, В.І. Сагло, О.А. Євтодьєв, В.Л. Богаєнко, В.М. Шмиголь] 2021. – 148 с.
  • Доктрина з медичного забезпечення захисту військ (сил) в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз [А.М. Галушка, Л.А. Устінова, В.А. Баркевич, В.Л. Богаєнко] 2020. – 54 с.
  • Вказівки командирам військових частин з організації медичного забезпечення захисту військ (сил) в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз [А.М. Галушка, Л.А. Устінова, В.А. Баркевич, В.Л. Богаєнко, В.М. Шмиголь]. 2020. – 105 с.
  • Методичні рекомендації з організації і проведення спеціальної обробки в медичних підрозділах військових частин і закладах охорони здоров´я Збройних Сил України в умовах хімічного, біологічного, радіоактивного зараження / Л.А.Устінова, В.Л.Богаєнко, Є.В. Гаврилко, В.М. Шмиголь О.А. Євтодьєв, В.І. Сагло, В.А. Баркевич,– К., 2023. – 154 с.
  • Підготовка особового складу медичної служби до дій в умовах хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних загроз (методичні рекомендації) / Л.А.Устінова, Д.В. Ковида, В.М. Шмиголь В.А. Баркевич, В.Л.Богаєнко, В.І. Сагло, О.А. Євтодьєв,– К., 2022. – 44 с.
  • Військова токсикологія, радіологія, медичний захист: Підручник. за ред. проф. О.Є. Левченко. – 2017. – 785 с.

Освітня діяльність

Положення про кафедру