Кафедра військової терапії Української військово-медичної академії заснована у серпні 1993 року.
У 1993-1997 рр. відбувалось становлення кафедрального колективу і початок педагогічної діяльності.
У 1998-2013 рр. – структуризація і формування навчально-методичної та матеріальної бази; формування наукових напрямків з гастроентерології, неврології, психіатрії, нефрології та кардіології.
Сьогодні удосконалюється науково-педагогічна та лікувально-діагностична робота, здійснюється методичне керівництво викладання дисципліни «Воєнно-польова терапія» у ВНМЗ МОЗ України. Співробітники кафедри беруть участь у нормотворчій діяльності з реорганізації медичного забезпечення військовослужбовців на сучасному етапі.
До навчально-наукової роботи кафедри залучено 37 науково-педагогічних працівників, з них: постійних – 21, сумісників – 9, на громадських засадах – 7. Серед зазначених працівників докторів медичних наук – 8 (з них професорів – 5, доцентів – 2), кандидатів медичних наук – 15 (з них доцентів – 6).
Співробітники кафедри проводять заняття на факультеті підготовки військових лікарів (ФПВЛ), на факультеті перепідготовки та підвищення кваліфікації (ФППК) та на спеціальних 8-х курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації (8 КППК). У навчальних програмах 68 дисциплін: 24 дисципліни для слухачів факультету підготовки військових лікарів; 27 дисциплін для факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації (спеціалізація, ТУ); 5 дисциплін для 8 курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації; 12 дисциплін для медичних сестер (спеціалізація, ТУ). Науково-педагогічні працівники забезпечують роботу фахової школи неперервної освіти в клініці внутрішніх хвороб та проведення тренінгів з актуальних проблем внутрішньої медицини. Середнє річне педагогічне навантаження по кафедрі становить 15 800 годин.
Підготовка слухачів, консультативна та лікувально-діагностична робота проводиться на клінічних базах кафедри, серед яких Національний військово-медичний клінічний центр “ГВКГ”, Військово-медичний клінічний центр професійної патології особового складу Збройних Сил України, Науково-дослідний інститут радіаційної медицини, Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, Центральний клінічний госпіталь МВС України, Центральний клінічний госпіталь прикордонної служби України, Військово-медичні клінічні центри Центрального, Північного, Південного, Східного та Західного регіонів.
За період існування на кафедрі підготовлено 440 військових терапевтів (з них 333 магістрів медицини) та 50 інфекціоністів (з них 37 магістрів медицини) для Збройних Сил України та інших силових відомств. Для задоволення потреб госпітальної ланки здійснено підготовку 8 клінічних ординаторів з внутрішньої медицини. Щорічно проходять підготовку та перепідготовку понад 650 фахівців: 120 слухачів ФПВЛ та 530 слухачів ФППК – 340 лікарів та 190 медичних сестер терапевтичного профілю.
Викладання військової терапії проводиться з урахуванням актуальної терапевтичної патології в період воєнного стану, згідно досвіду участі в АТО/ООС та під час російсько-української війни, у миротворчій діяльності (Ліван, Кувейт, Ірак) та в міжнародних військово-медичних навчаннях (Україна, Грузія, Хорватія, Чорногорія, Литва, Німеччина). Співробітники та слухачі приймають участь у Всеукраїнських військово-медичних навчаннях та в розгортанні етапів медичної евакуації. НПП кафедри щорічно консультують та лікують близько 4000 пацієнтів терапевтичного профілю, проводять та консультують понад 2700 діагностичних досліджень.
Навчально-методичні комплекси постійно поповнюються власними навчально-методичними і науковими виданнями. Кафедральним колективом видано 16 монографій, 50 підручників та посібників, 53 методичних і практичних рекомендацій та 1300 наукових статей. Розроблено 9 керівництв, довідників, бібліографічних покажчиків і словників, 20 клінічних протоколів і понад 30 найменувань наукової і науково-технічної продукції.
Проведені науково-дослідні роботи є актуальними для потреб Збройних Сил України і спрямовані на покращення діагностики, лікування та профілактики актуальної терапевтичної патології у військовослужбовців та службовців ЗСУ. На кафедрі захищено 4 докторських та 25 кандидатських дисертацій, ведеться робота над 2 докторськими та 5 кандидатськими дисертаціями. Проведено понад 40 конференцій, симпозіумів, вебінарів, озвучено понад 850 наукових доповідей, лекцій та майстер-класів. Науково-педагогічні працівники, ад’юнкти і слухачі інтегровані до наукової спільноти і беруть активну участь у національних та міжнародних форумах.
Колективом кафедри підготовлено банк презентацій та відеоматеріалів за темами військової, загальної терапії і за спеціальностями, що передбачені навчальними програмами. До навчального процесу включені результати аналізу медичного забезпечення в період бойових дій, особливостей перебігу та лікування сучасної бойової і небойової терапевтичної патології. Враховані матеріали з допідготовки офіцерів кафедри на міжнародних та всеармійських військово-медичних навчаннях.
Для забезпечення пiдготовки студентів і науково-педагогiчних працiвникiв вищих медичних навчальних закладiв IV рiвня акредитацiї з дисципліни «Воєнно-польова терапія» керівництвом Академії і співробітниками кафедри проводяться наради-семінари, вебінари та надаються методичні матеріали на електронних носіях і в друкованому вигляді.
В умовах воєнного стану співробітниками кафедри разом з провідними фахівцями Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» започатковано цикл тематичного удосконалення в он-лайн режимі «Актуальні питання терапії воєнного часу» для лікарів ЗСУ та інших силових структур, а також закладів охорони здоровʼя МОЗ України, на якому підвищили свій фаховий рівень з питань військової терапії близько 1000 лікарів різних спеціальностей.
Колектив кафедри військової терапії Української військово-медичної академії продовжує справу попередніх поколінь щодо розвитку воєнно-польової терапії на благо народу України та Перемоги над окупантом.
Cпівробітники кафедри військової терапії на початку навчального року. Перший ряд: Попенко Н.В., Бичкова С.А., Чумаченко Г.А., Осьодло Г.В., Селюк М.М., Коваль О.В., Федорова О.А. Другий ряд: Савічан К.В., Трихліб В.І., Коваль М.М., Омеляшко М.І., Бойчак М.П., Румянцев Ю.В., Марущенко К.Ю., Красюк О.А., Желеховський О.А., Козачок М.М., Єщенко О.І.
Cпівробітники кафедри військової терапії разом з випускниками довоєнного періоду
Освітня діяльність
ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАФЕДРУ