Кафедра ОМЗ ЗС УВМА була створена однією з перших у складі Військово-медичного відділення (ВМВ) при Українському державному медичному Університеті (УДМУ) ім. О.О. Богомольця наказом начальника ВМВ від 21 липня 1993 р. № 4 відповідно до директиви Головного штабу ЗС України від 15 червня 1993 р. № 053. Кафедра стала правонаступницею військової кафедри Київського медичного інституту ім. О.О. Богомольця.
Кафедру ОМЗ ЗС з березня 2003 р. і по сьогоднішній день очолює Бадюк Михайло Іванович (1958 р. н.), полковник медичної служби, доктор медичних наук, професор. Заслужений працівник охорони здоров’я України. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2012), Лауреат Державної премії України в галузі освіти (2018).
На кафедру ОМЗ ЗС сьогодні покладено завдання з:
На кафедрі функціонує наукова школа «організаторів військової охорони здоров’я», керівник наукової школи начальник кафедри, доктор медичних наук, професор, лауреат державної премії України в галузі науки і техніки, лауреат державної премії України в галузі освіти, полковник медичної служби Бадюк М. І.
Колективом кафедри підготовлено 23 керівні документи; 65 посібників, підручників та методичних рекомендацій; опубліковано понад 1000 статей у фахових журналах, збірниках наукових праць та тез доповідей на конференціях. Підполковник медичної служби Микита О.О. та капітан медичної служби Гутченко К.С. перемогли у конкурсі молодих вчених та отримали премію Президента України для молодих вчених за розробку «Системи превентивної реабілітації військовослужбовців Сил оборони України» (2015 р.);
На кафедрі підготовлено та захищено 33 дисертаційні роботи, з них 26 – на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук (доктора філософії) і 7 – докторів медичних наук. Професорами кафедри стали 14 і доцентами – 29 науково-педагогічних працівників .
Кафедрою налагоджено співпрацю з Національною асоціацією екстреної медицини (NAEMT) США та запроваджено цикли підготовки слухачів Академії за програмами надання медичної допомоги світового рівня (ТССС-MP, ТССС-СМС, PHTLS тощо). З метою якісного проведення тренінгів з ТССС, кафедрою організації медичного забезпечення УВМА було створено навчально-матеріальну базу (манекени і медичні засоби). На сайті УВМА, з метою розповсюдження знань з ТССС, було розміщено відео з інформацією про співпрацю кафедри організації медичного забезпечення збройних сил УВМА і NAEMT та зроблено акцент на методиці накладання турнікетів.
За новітніми і сучасними стандартами на кафедрі проведено десятки циклів і підготовлено понад 200 військових лікарів.
З 2012 року на кафедрі ОМЗ ЗС здійснюється підготовка офіцерів військового управління оперативного (оперативно-тактичного) рівня за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Магістр військового управління» очної, а з 2016 р. – заочної форми навчання, що трансформується за напрямком упровадження стандартів НАТО та переходу на освіту за вимогами стандарту L-3.
Сьогодні колективом кафедри ОМЗ ЗС масштабна науково-організаційна робота проводиться за напрямком упровадження стандартів НАТО та переходу на освіту за вимогами стандартів L-1A, L-1В, L-1С, L-2 та L-3.
Кафедрі належить провідна роль у розв’язанні питань стандартизації медичного забезпечення збройних сил країн НАТО, та у розробленні системи стандартизації медичного забезпечення ЗС України. Розроблено дорожню карту стандартизації медичного забезпечення ЗС України у відповідності до стандартів НАТО. Визначено пріоритетність та черговість розробки стандартів, що відповідають вимогам Стратегічного оборонного бюлетеню.
З моменту повномасштабного вторгнення збройних сил рф в Україну у лютому 2022 р. кафедра ОМЗ ЗС надає консультаційну допомогу клінічним кафедрам УВМА у розробці та застосуванні актуальних адаптованих алгоритмів і протоколів надання екстреної медичної допомоги військовослужбовцям при невідкладних станах. Впродовж 2022-2023 р. удосконалений алгоритм планування медичного забезпечення військових частин тактичного рівня у різних видах бойових дій із врахуванням вимог доктрин і стандартів НАТО.
Кафедра ОМЗ ЗС впевнено вступає у нове десятиліття своєї діяльності із готовністю докласти всіх інтелектуальних і фахових зусиль у подальший впевнений поступ УВМА і зміцнення Медичних сил Збройних Сил України.
Освітня діяльність
ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАФЕДРУ
ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ