Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Української військово-медичної академії є основним науково-дослідним підрозділом, що призначений для виконання фундаментальних та прикладних наукових досліджень у сфері військової медицини в інтересах оборони і безпеки держави, науково-методичного та технологічного забезпечення функціонування системи медичного забезпечення Збройних Сил України.
Науково-дослідний інститут проблем військової медицини створений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 820 від 16.10.1995 р. і розпочав свою діяльність 30 квітня 1996 року на підставі директиви Міністра оборони України № Д-185/*78 від 23.02.1996 року.
Науково-дослідний інститут проблем військової медицини реорганізований шляхом приєднання до Української військово-медичної академії згідно наказу Міністра оборони України від 05.07.2013 року № 465 “Про заходи щодо реорганізації Науково-дослідного інституту проблем військової медицини Збройних Сил України та Військово-медичного клінічного центру професійної патології особового складу Збройних Сил України”, директиви Міністра оборони України від 01.07.2013 року № Д-322/1/02 та спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2013 року № Д-322/1/03.
Інститут здійснює наукову та науково-технічну діяльність, спрямовану на удосконалення системи медичного забезпечення Збройних Сил України, підвищення рівня готовності медичної служби для виконання завдань за призначенням, покращення стану здоров’я військовослужбовців, а також підготовки висококваліфікованих наукових кадрів.
Очолює Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Української військово-медичної академії доктор медичних наук полковник медичної служби ІВАНЬКО Олеся Михайлівна.
Основними завданнями інституту є:
У складі НДІ ПВМ УВМА функціонують наступні наукові підрозділи:
Основними напрямками наукової та науково-технічної діяльності Науково-дослідного інституту проблем військової медицини Української військово-медичної академії є:
НДВ наукового супроводу створення та модернізації медичної техніки
НДВ організації медичного забезпечення
Основні зусилля з наукової і науково-технічної діяльності в частині, що стосується медичного забезпечення Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Української військово-медичної академії зосереджує на плануванні і проведенні заходів з наукової і науково-технічної діяльності спрямованої на розвиток і підтримку спроможностей медичного забезпечення Збройних Сил України, а також визначення пріоритетності та набуття технологічної переваги над противником під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України.
Останнім часом колектив Науково-дослідного інституту проблем військової медицини Української військово-медичної академії завершив виконання цілої низки наукових та науково-дослідних розробок, так у 2023 рокі завершено виконання 9 планових оперативних завдань.
Виконано завдання з опрацювання стандартів провідних країн світу на підставі яких видано методичні рекомендації:
Опрацьовано та завершено виконання цілої низки науково-дослідних розробок які надавались замовникам без порушень термінів виконання НДР та порядку надання звітності.
В рамках НДР «Обґрунтування шляхів розвитку системи медичного забезпечення ЗС України на засадах єдиного медичного простору» опрацьовано Науково обґрунтовану перспективну модель Медичних сил ЗС України на засадах єдиного медичного простору.
Обґрунтовано напрями та шляхи розвитку системи медичного забезпечення Збройних Сил України, формування перспективної моделі та перспективних спроможностей Медичних сил Збройних Сил України з урахуванням вимог держав-членів НАТО, етапи та терміни їх досягнення, а також Концепцію розвитку Медичних сил Збройних Сил України до 2030 року.
Опрацьовано проєкт наказу Командування Медичних сил Збройних Сил України «Про затвердження Системи стандартів медичного забезпечення Збройних Сил України (Системи військово-медичних стандартів)».
Опрацьовано проєкт Доктрини з медичного забезпечення Збройних Сил України на особливий період.
В рамках НДР “Розвиток сучасних методів фізичної та реабілітаційної медицини при бойових пораненнях та травмах” розроблено алгоритми реабілітації військовослужбовців з травмами та пораненнями на основі мультипрофесійного та індивідуального підходу.
Розроблено сучасні методи фізичної та реабілітаційної медицини при бойових пораненнях та травмах.
Систематизовано чинники виникнення поранень та травм та удосконалені методики своєчасної діагностики і психопрофілактики розладів адаптації у військовослужбовців з бойовими пораненнями та травмами, досліджено структуру та поширеність ускладнень при бойових пораненнях та травмах серед реабілітантів - учасників бойових дій.
Запропоновані методи оцінки функціональної незалежності та динаміки стану реабілітантів в умовах реабілітаційного центру та розроблені рекомендації при переводі на наступний етап.
В рамках НДР “Розроблення критеріїв оцінювання ступеню придатності операторів безпілотних авіаційних комплексів до роботи за фахом за психофізіологічними характеристиками” визначено перелік професійно важливих психофізіологічних якостей і підібрано комплекс ефективних і адекватних методів їх оцінювання.
Розроблено технологію отримання декількох психофізіологічних профілів професійної придатності, еквіефективних за своїм змістом.
Запропоновано та обговорено принцип «необхідного різноманіття» при здійсненні психофізіологічної експертизи операторів працюючих в умовах з підвищеною небезпекою. Розроблено технологію графічного представлення психофізіологічних профілів операторів безпілотних авіаційних комплексів в цілях оцінювання придатності до виконання професійних завдань.
Науково обґрунтовано та розроблено методики психофізіологічної складової лікарсько-льотної експертизи з відповідними критеріями оцінювання ступеню придатності операторів безпілотних авіаційних комплексів І класу до роботи за фахом за психофізіологічними характеристиками. Розроблено пропозиції до зміни п.21. розділу Положення про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України щодо оцінювання ступеню придатності операторів безпілотних авіаційних комплексів І класу до роботи.
На даний час завершується виконання 12 оперативних завдань від вищого керівництва та передбачено проведення 19 нових наукових робіт з яких 7 є науково-дослідницькими роботами. Усі наукові дослідження проводяться за рахунок базового фінансування наукових установ, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів і закладів вищої освіти України.
Особовий склад Науково-дослідного інституту проблем військової медицини Української військово-медичної академії постійно бере участь у державних та галузевих випробуваннях, залучається до наукових конференцій і семінарів, як на території України так і за кордоном. З метою покращення свого професійного рівня представники Науково-дослідного інституту проблем військової медицини Української військово-медичної академії проходять навчання відповідно до своєї фахової спрямованості не тільки в Україні, а також і за її межами.