Факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації
...
Начальник факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації, доктор медичних наук, професор, полковник медичної служби Козак Наталія Дмитрівна

Факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації Української військово-медичної академії (далі – факультет) – це адміністративно-навчальний підрозділ Української військово-медичної академії і згідно з її Статутом здійснює планування, організацію та контроль післядипломної освіти військових лікарів (провізорів)-фахівців (далі – військові лікарі) та молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою на кафедрах Української військово-медичної академії (далі – Академія).

...
Керівний склад факультету: полковник м/с Козак Н.Д. та полковник м/с Рудинський О.В. приймають участь у конференції на базі НМУ ім. О. Богомольця щодо організації безперервного професійного розвитку медичних спеціалістів
...
Особовий склад факультету: перший ряд (з ліва на право): діловод факультету – Потієнко Тетяна Іванівна, начальник факультету – полковник м/с Козак Наталія Дмитрівна, помічник начальника навчальної частини – ст. лейтенант Цибко Оксана Олегівна; другий ряд (з ліва на право): заступник начальника факультету з навчальної та наукової роботи – начальника навчальної частини – полковник м/с Рудинський Олег Володимирович, начальник курсу факультету – підполковник Куций Олександр Сергійович

На сьогоднішній день до складу факультету входять кафедри:

  • військової хірургії
  • військової терапії
  • щелепно-лицьової хірургії і стоматології
  • анестезіології та реаніматології
  • авіаційної, морської медицини та психофізіології
  • військової психіатрії та медичної психології
  • фізичної та реабілітаційної медицини

Основні керівні документи, якими визначена діяльність факультету наступні:

І. Закони України, постанови Кабінету Міністрів України:

  1. Закон України від 01.07.2014 № 1556-VІІ “Про вищу освіту” (зі змінами).
  2. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 800 “Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників” (із змінами).
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725 “Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників”.

ІІ. Накази Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти та науки України:

  1. Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.04.2013 № 466 “Про затвердження Положення про дистанційне навчання” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.04.2013 за № 703/23235).
  2. Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.10.2013 № 1518 “Про затвердження Вимог до вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, наукових, освітньо-наукових установ, що надають освітні послуги за дистанційною формою навчання з підготовки та підвищення кваліфікації фахівців за акредитованими напрямами і спеціальностями ” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1857/24389).
  3. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 16.03.2022 № 493 “Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 червня 2021 року № 1254” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 квітня 2022 року за № 372/37708). Головне – заголовок наказу МОЗ № 1254 “Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію” викласти в такій редакції: “Про затвердження Положення про інтернатуру”. Затверджує нове “Положення про інтернатуру”.
  4. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2022 № 520 “Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 446” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 квітня 2022 року за № 376/37712). Регламентує, що мінімальна кількість балів безперервного професійного розвитку, яка має бути підтверджена за річний період, у 2022 році не є обов’язковою.
  5. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 13.05.2022 № 805 “Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 22 червня 2021 року № 1254” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 червня 2022 року за № 591/37927). Регламентує розподіл і зарахування випускників всіх спеціальностей галузі знань 22 “Охорона здоров'я” та всіх форм навчання, які вступають в інтернатуру в 2022 році.
  6. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 31.08.2023 № 1555 “Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.09.2023 р. за № 1635/40691).
  7. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 10.11.2022 № 2016 “Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 січня 2023 р. за № 39/39095).
  8. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23.01.2024 № 112 “Про затвердження Номенклатури спеціальностей професіоналів у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я, Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за спеціальностями професіоналів у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я та професіоналів з вищою немедичною освітою” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2024 р. за № 159/41504).

ІІІ. Накази Міністерства оборони України:

  1. Наказ Міністерства оборони України від 21.12.2015 № 744 “Про затвердження Концепції дистанційного навчання у Збройних Силах України”.
  2. Наказ Міністерства оборони України від 15.02.2024 № 120 “Про затвердження Положення про особливості організації освітнього процесу у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони України, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, закладах фахової передвищої військової освіти”.
  3. Наказ Міністерства оборони України від 05.07.2022 № 175/нм “Про організацію підготовки офіцерського, сержантського і старшинського складу у вищих військових навчальних закладах, закладах фахової передвищої військової освіти Міністерства оборони України та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти”.
  4. Наказ Міністерства оборони України від 04.01.2023 № 7/нм “Про організацію та проведення курсів професійної військової освіти та курсів підвищення кваліфікації у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти і закладах фахової передвищої військової освіти у 2023-2024 роках”.

Головними завданнями факультету є:

  • підтримання бойової та мобілізаційної готовності факультету;
  • організація та контроль навчально-виховного процесу на факультеті;
  • удосконалення професійної майстерності лікарів (фармацевтів) за профілем з урахуванням новітніх досягнень медичної (фармацевтичної) науки і практики за наступними освітньо-кваліфікаційними рівнями: магістр, спеціаліст, лікар (фармацевт) II, І та вищої категорії;
  • участь в розробці нових навчально-методичних матеріалів та удосконаленні існуючих;
  • наукова робота з актуальних питань військової медицини;
  • виконання плану комплектування факультету відповідно до затвердженого встановленим порядком Розрахунку чисельності слухачів циклів безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, які проводяться в Українській військово-медичній академії на календарний рік;
  • впровадження у навчальний процес сучасних методів, форм та методик навчання з використанням сучасних технологій навчання та з урахуванням досвіду здобутого під час виконання завдань з медичного забезпечення в АТО, ООС та під час воєнного стану;
  • участь у відборі кандидатів на навчання в Академії;
  • проведення воєнно-ідеологічної роботи серед слухачів з метою розвитку в них патріотизму, сумлінного служіння народу незалежної України;
  • поліпшення навчально-виховного процесу, утримання матеріально-технічної бази факультету;
  • участь у міжнародних конференціях, семінарах, конкурсах, виставках тощо;
  • впровадження іншої, не забороненої законодавством України діяльності, пов’язаної із завданнями факультету.

На факультеті щорічно в середньому проходять навчання 2500 – 4000 осіб медичного (фармацевтичного) персоналу на 180 – 290 циклах (курсах) навчання (спеціалізація, стажування, тематичне удосконалення тощо).

З урахуванням досвіду, набутого науково-педагогічними працівниками під час їх відряджень до районів виконання бойових завдань у ході проведення антитерористичної операції (ООС) та широкомасштабної агресії російської федерації проти України, на кафедрах факультету були запроваджені нові навчальні курси з тематичного удосконаленні за актуальними напрямами, а саме:

  • кафедра військової терапії: “Актуальні питання терапії воєнного часу”.
  • кафедра військової хірургії: “Сучасна бойова хірургічна травма”, “Актуальні питання бойової хірургічної травми кінцівок”, “Актуальні питання лікування ускладнень бойової хірургічної травми живота”, “Актуальні питання бойової комбінованої (термо-механічної) хірургічної травми”, “Роль і місце апарату зовнішньої фіксації в системі надання медичної допомоги та лікування поранених з бойовою хірургічною травмою”, “Актуальні питання бойової хірургічної травми судин”, “Вогнепальна рана – сучасні підходи до лікування”.
  • кафедра щелепно-лицевої хірургії: “Організація стоматологічної допомоги військовослужбовцям в особливий період”, “Особливості лікування сучасних бойових ушкоджень щелепно-лицевої ділянки”.
  • кафедра авіаційної, морської медицини та психофізіології: “Аеромедична евакуація”.
  • кафедра анестезіології та реаніматології: “Медична допомога під час проведення аеромедичної евакуації”, “Невідкладна медична допомога при бойовій травмі за стандартами ATLS (Advanced Trauma Life Support) та DСR (Damage Control Resuscitation)”.
  • кафедра військової психіатрії та медичної психології: “Медико-психологічна реабілітація військовослужбовців”, “Актуальні питання психіатрії воєнного часу”, “Новітні підходи в психіатрії щодо ведення військовослужбовців з бойовою психічною травмою”.

Також постійно вносяться зміни до навчальних програм існуючих курсів.

Як один з дієвих інструментів реалізації моделі безперервного навчання військових медиків на факультеті активно запроваджується технології дистанційного навчання під час їхнього безперервного професійного розвитку.

ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ФАКУЛЬТЕТУ

з 2014-2015 н.р., по 2023-2024 н.р.

...
Кількість осіб що провчились на факультеті з 2014-2015 н.р., по 2023-2024 н.р.

Історична довідка:

Перші навчальні заняття слухачів на факультеті розпочалися з 12 січня 1994 року.

Згідно з вимогами директиви начальника Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України “Про організацію перепідготовки та підвищення кваліфікації середнього медичного складу Київського гарнізону” на факультеті з 1998 року було розпочата перепідготовка та підвищення кваліфікації молодших медичних (фармацевтичних) - спеціалістів.

З 12 січня 1994 року по теперішній час на факультеті пройшли навчання понад 25000 лікарів (провізорів) – фахівців та молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою зі складу Збройних Сил та інших силових міністерств та відомств України.

В 1998 році вперше був проведений виїзний цикл тематичного удосконалення на тему “Організація і управління охороною здоров`я” для керівного медичного складу Західного оперативного командування (м.Львів) та Київського військового медичного центру.

З 1999 року була започаткована заочна форма навчання для керівного медичного складу Збройних Сил України.

Згідно з розпорядженням начальника медичної служби Збройних Сил України з цього ж року був запроваджений цикл ТУ “Особливості надання медичної допомоги в умовах ведення бойових дій” для військових лікарів (провізорів) - спеціалістів які залучаються до виконання гуманітарних та миротворчих операцій за межами України.

Відповідно до вимог постанови Уряду № 819 - 1995 року та з метою забезпечення державних потреб у підготовці висококваліфікованих кадрів при створенні єдиної загальнодержавної системи медичного забезпечення цивільного населення і військовослужбовців на випадок екстремальних ситуацій і на воєнний час в Академії було запроваджено підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу кафедр екстремальної і військової медицини та профільних кафедр вищих медичних навчальних закладів України.

Відповідно Закону України “Про вищу освіту” та Положення про клінічну ординатуру, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 січня 1998 року № 12, (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 1998 року за № 106/2546), наказу Міністерства оборони України “Про затвердження Особливостей підготовки клінічних ординаторів для потреб Міністерства оборони України” від 07 липня 2017 року № 359 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2017 року за № 936/30804) на факультеті з 01 жовтня 2017 року розпочато підготовку клінічних ординаторів для потреб Збройних Сил України.

Керівництво факультету:

Першим начальником факультету був призначений полковник медичної служби Лісничий Борис Євлампійович, який в 1967 році закінчив Військово-медичний факультет при Саратовському медичному інституті, а в 1976 році - факультет керівного складу медичної служби в ВМедА ім.С.М.Кірова. Військову службу проходив на різних керівних посадах, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має урядові нагороди.

З 1994 по 1998 рік факультет очолював полковник медичної служби Мегедь Володимир Петрович. Він в 1997 році закінчив Військово-медичний факультет при Куйбишевському медичному інституті, а в 1985 році факультет керівного складу медичної служби в ВМедА ім. С.М.Кірова. До призначення на факультет обіймав посади начальника медичної служби з”єднання, військового госпіталю, лікувально-профілактичного відділу Центрального військово-медичного управління Тилу Збройних Сил України.

З 1998 по 2004 рік начальником факультету був полковник медичної служби Ніколайчук Олександр Павлович, випускник Військово-медичної академії ім. С.М.Кірова (1978). До призначення начальником факультету службу проходив на різних посадах Червонопрапорного Північного флоту, в управлінні військової освіти Міністерства оборони України, Центральному військово-медичному управлінні Тилу Збройних Сил України, на посаді начальника науково-організаційного відділу Академії. Лікар вищої кваліфікаційної категорії за фахом “Організація та управління охороною здоров”я”.

З 2004 по 2017 рік факультет очолював полковник медичної служби, доцент Гулько Володимир Михайлович, який закінчив Військово-медичний факультет при Куйбишевському медичному інституті (1979) та факультет керівного складу медичної служби в ВМедА ім. С.М.Кірова (1991). До призначення начальником факультету працював на кафедрі організації медичного забезпечення збройних сил - доцент кафедри. Лікар вищої кваліфікаційної категорії за фахом “Організація та управління охороною здоров'я”.

З 2017 року по теперішній час факультет очолює доктор медичних наук, доцент полковник медичної служби Козак Наталія Дмитрівна, яка закінчила Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця та Українську військово-медичну академію. До призначення начальником факультету працювала начальником науково-організаційного відділу Академії. Лікар вищої кваліфікаційної категорії за фахом “Організація та управління охороною здоров'я”.

На факультеті встановлений наступний Порядок перепідготовки та підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників ЗС України медичних і фармацевтичних спеціальностей.

Навчання на факультеті перепідготовки та підвищення кваліфікації Української військово-медичної академії здійснюється на циклах навчання (спеціалізація, стажування, тематичне удосконалення тощо) у відповідності до “Каталогу заходів безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, які проводяться в Українській військово-медичній академії” та “Розрахунку чисельності слухачів для навчання на курсах підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації в Українській військово-медичній академії на календарний рік, з розподілом слухачів відповідно до органів військового управління (військових частин) для яких здійснюється підготовка (навчання)”, затверджених першим заступником Міністра оборони України де визначено “квоти” для підготовки медичних спеціалістів на тих чи інших циклах навчання.

Командири (начальники) військових органів управління до 01 квітня поточного року подають до Командування Медичних сил Збройних Сил України “Заявки на підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників Збройних Сил України для навчання на курсах підвищення кваліфікації на наступний календарний рік та подальші два бюджетні період” (з урахуванням вищезазначених каталогу), за наступною формою.

№ з/п
Шифр та назва курсу підвищення кваліфікації
Кількість осіб
За замовленням якого органу військового управління (структурного підрозділу Міністерства оборони України) *
1
2
3
4

* – графа заповнюється лише Замовником на підвищення кваліфікації.

Списки слухачів курсів (циклів) безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників в Українській військово-медичній академії на поточний рік подавати до Командування Медичних сил Збройних Сил України та Української військово-медичної академії не пізніше ніж за 20 діб до початку навчання за формою:

№ з/п
Військове звання
Прізвище, ім’я та по батькові
Який ВВНЗ (ВМНЗ), закінчив, у якому році
Військова частина, назва посади, на якій проходить військову службу (шпк, ВОС)
Дата прийняття (призову) на військову службу (зарахування до військової частини)
Проходження курсів підвищення кваліфікації за останні 5 років (зазначити ВВНЗ, ВНП ЗВО або ЗВО, назви курсів, рік навчання)
Інтернатура та інші спеціалізації, які пройшов (дати)
Стаж (загальний/ за посадою)
Категорії за кожною спеціалізацією (дата присвоєння)
Назва посади, на яку планується
Заплановане навчання (СП ПС, ТУ,) на 20__ рік, півріччя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

На навчання відряджаються медичні працівники (відповідно до наданих списків) наказом командира частини (на руки кандидату на навчання видається посвідчення про відрядження до Української військово-медичної академії.

Замовник (Командування Медичних сил ЗС України) надсилає до Академії списки слухачів курсів (циклів) безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників в Українській військово-медичній академії на календарний рік. Заступник начальника Академії з навчальної роботи здійснює координацію та контроль за організацією навчання слухачів на циклах перепідготовки та підвищення кваліфікації. Зарахування слухачів на навчання на факультет здійснюється наказом начальника Академії відповідно до списків, за поданням начальника факультету (проект наказу про зарахування на навчання).

Реєстрація осіб які прибули на навчання в Академію відбувається за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 45/1 корпус 33, кабінет 33).

Перелік документів які повинні надати кандидати на навчання при реєстрації в УВМА.

  1. Посвідчення про відрядження (2 прим.), (особи які прибувають з Київського гарнізону 1 прим.).
  2. Паспорт (1, 2 ст. та прописка), документ про зміну прізвища (при наявності) – оригінал паспорту та 2 копії.
  3. Диплом про закінчення навчального закладу – оригінал та 2 копії.
  4. Діючий сертифікат спеціаліста про закінчення інтернатури (магістратури) чи циклу спеціалізації – оригінал та 2 копії.
  5. Посвідчення про підвищення кваліфікації та про присвоєння кваліфікаційної категорії; (при наявності) чи витяг з наказу про продовження – 2 копії.

ТАКОЖ кандидатам на навчання мати з собою відскановані документи на флеш-носії (диплом, діючий сертифікат спеціаліста та/або посвідчення про підвищення кваліфікації, документ про зміну прізвища (за необхідності).

Начальник факультету видає квиток слухача, для реєстрації слухачів на кафедрах. Після реєстрації на факультеті слухачі убувають на відповідні кафедри.

Начальники кафедр: забезпечують навчальний процес відповідних циклів: доповідають рапортом начальнику факультету про прибуття на навчання; про закінчення відповідних циклів перепідготовки та підвищення кваліфікації, про виконання навчальних програм, складання іспиту слухачами всіх категорій; щотижня (щосереди) проводиться звірка про кількість слухачів з факультетом для виявлення та попередження розбіжностей у кількості слухачів, які прибули на факультет та на кафедри; надають залікові відомості на факультет по закінченню навчання на відповідних циклах.

Відрахування слухачів в період навчання (невиконання навчального плану, недисциплінованість, порушення правил внутрішнього розпорядку, прогули без поважних причин тощо) здійснюється за поданням рапорту начальника відповідної кафедри на ім’я начальника факультету. Начальник факультету подає на підпис начальнику Академії відповідний наказ про відрахування слухача (де зазначаються причини відрахування). Слухач отримує довідки про перебування в Академії з зазначенням причини відрахування.

Закінчення навчання слухачів оформлюється наказом начальника Академії.

Посвідчення, сертифікат лікаря (фармацевта)-спеціаліста, свідоцтво про проходження циклу спеціалізації (для молодшого медичного персоналу) видається на підставі наказу начальника Академії про закінчення навчання слухачами факультету на відповідному циклі. Зазначені документи, реєструються і видаються слухачам під розпис у кабінеті № 31.

При оформленні на цикли що відбуваються за дистанційною формою навчання кандидати, повинні надати до Академії через відділення нової пошти № 235 м. Київ (кур’єрська доставка на адресу УВМА м. Київ, вул. Князів Острозьких, 45/1, будівля 33, каб. 33, телефон ФППК УВМА 044-280-02-17) наступні документи:

І. Списки слухачів курсів підвищення кваліфікації в Українській військово-медичній академії, за наступною формою:

№ з/п
Військове звання*
Прізвище, ім’я та по батькові
Ступінь вищої освіти, які ВВНЗ, ВНП ЗВО або ЗВО закінчив, в якому році, рівень військової освіти
Військова частина, назва посади, на якій проходить військову службу (шпк, ВОС)
Дата прийняття (призову) на військову службу *
Проходження курсів підвищення кваліфікації за останні 5 років (зазначити ВВНЗ, ВНП ЗВО або ЗВО, назви курсів, рік навчання)
Мета підвищення кваліфікації (зазначити необхідне – просування по службі, підтримання професійного рівня або призначення на посаду за іншою ВОС)
Назва посади, на яку планується призначення (шпк, ВОС)
Заплановане навчання (ТУ), дата початку та закінчення циклів
Контактний телефон та адреса електронної пошти
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

* – графи 2 та 6 заповнюються лише для військовослужбовців.

ІІ. До списку додаються копії наступних документів: 1) паспорт (копія 1 сторінки) – 2 копії, 2) документ про зміну прізвища (при наявності) – 2 копії; 3) диплом про закінчення навчального закладу –2 копії; 4) діючий сертифікат спеціаліста про закінчення інтернатури (магістратури) чи циклу спеціалізації – 2 копії; 5) чинне посвідчення про підвищення кваліфікації та про присвоєння кваліфікаційної категорії; (при наявності) чи витяг з наказу про продовження – 2 копії.

Положення про факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації УВМА

Положення про підвищення кваліфікації та стажування НПП УВМА

Положення про військово-медичне наукове товариство слухачів УВМА

Положення про дистанційне навчання в УВМА