Кафедра анестезіології та реаніматології є навчально-методичним підрозділом Української військово-медичної академії. Кафедру створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 820 від 16 жовтня 1995 р. "Про створення Української військово-медичної академії".
Основні завданнями кафедри:
За час існування Академії відбулося 26 випусків слухачів-анестезіологів. Кафедрою підготовлено 216 військових лікарів-анестезіологів для Збройних Сил та інших силових структур України. З питань анестезіології, реаніматології та інтенсивної терапії пройшли підготовку 295 лікарів-хірургів і 734 лікарі загальної практики – сімейної медицини факультету підготовки військових лікарів. На факультеті перепідготовки та підвищення кваліфікації УВМА проводяться 4 цикли спеціалізації для лікарів і медичних сестер-анестезистів з «Медицини невідкладних станів» та з «Анестезіології», інтернатура з «Анестезіології», 12 циклів тематичного удосконалення для різних категорій слухачів, проводився передатестаційний цикл для лікарів-анестезіологів і лікарів медицини невідкладних станів. На даний час спеціалізацію з «Анестезіології» пройшли 138 лікарів та 233 медичні сестри-анестезисти, спеціалізацію з «Медицини невідкладних станів» – 11 лікарів, інтернатуру з «Анестезіології» закінчили 12 лікарів. Перепідготовку на передатестаційному циклі з «Анестезіології» пройшли 873 лікарі, з «Медицини невідкладних станів» – 12 лікарів, на циклах тематичного удосконалення – 649 лікарів-анестезіологів і 777 медичних сестер-анестезистів. По дисципліні «Інтенсивна терапія та реанімація» навчалося 206 лікарів загальної практики – сімейної медицини факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації.
За період воєнного стану на циклах ФППК пройшли навчання 80 лікарів і 70 медичних сестер. Науково-педагогічним складом кафедри були проведені: позаплановий цикл тематичного удосконалення «Медична допомога під час проведення аеромедичної евакуації», на якому навчалося 7 лікарів і 15 медичних сестер та позаплановий цикл зі спеціалізації «Анестезіологія» для медичних сестер, на якому навчалося 39 медичних сестер. Крім цього був проведений позаплановий цикл тематичного удосконалення в дистанційному форматі на базі військового мобільного госпіталю для лікарів-анестезіологів «Актуальні питання анестезіології та інтенсивної терапії», на якому навчався 21 лікар-анестезіолог.
На 8 курсах допiдготовки офіцерів медичної служби запасу Збройних Сил України зі спеціалізації «Анестезіологія» пройшли підготовку 137 лікарів-анестезіологів, з яких 33 особи – у 2022 році.
На теперішній час штат кафедри складається з 6 науково-педагогічних працівників, завідувача навчальним кабінетом, а також двох ад’юнктів. Науковий ступінь мають 2 доктори медичних наук, з яких 2 професори, і 2 кандидати наук, з яких 1 – доцент. На постійній основі на кафедрі працюють військовослужбовці: полковник м/с, доктор медичних наук, професор Г.П. Хитрий, підполковник м/с, кандидат медичних наук, доцент Т.М. Левченко, підполковник м/с В.М. Мошківський і майор м/с О.В. Рабощук, а також працівники ЗС України: доктор медичних наук, професор А.В. Старіков, кандидат медичних наук О.В. Тхоревський, О.М. Прокопенко. На кафедрі проходять підготовку ад’юнкти: підполковник м/с Ю.Д. Ухач (випускник кафедри 2016 р.) і капітан м/с В.О. Хухлей (випускниця кафедри 2020 р.).
На кафедрі заплановані та виконуються 4 дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю «222 Медицина» та спеціалізацією «14.01.30 – Анестезіологія та інтенсивна терапія».
За весь період діяльності кафедри захищена одна докторська і 4 кандидатські дисертації, видано 11 навчально-методичних посібників і підручників, збірник тестових завдань, 10 методичних рекомендацій, опубліковано більше 360 наукових праць. Отримано 8 патентів України на винаходи та корисні моделі, 27 свідоцтв на раціоналізаторські пропозиції.
Основні наукові напрями роботи кафедри:
Участь у миротворчих операціях та бойових діях.
Полковник медичної служби Хитрий Г.П. брав участь у миротворчій місії ООН на посаді начальника відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії у складі 3 окремого інженерного батальйону Українського миротворчого контингенту Тимчасових Сил Організації Об’єднаних Націй у Лівані у 2000-2001 рр. З 2014 року Хитрий Г.П. неодноразово брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в умовах АТО і ООС на Сході України та під час російської збройної агресії проти України, учасник бойових дій.
Підполковник медичної служби Мошківський В.М., старший викладач кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим на посаді ТВО начальника відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії 65 ВМГ з 03.06. по 07.09.2017 року, учасник бойових дій.
Майор медичної служби Рабощук О.В., викладач кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в якості лікаря-анестезіолога 61 ВМГ (травень-вересень 2019 р.) і 59 ВМГ (травень-серпень 2022 р.), учасник бойових дій.
Підполковник медичної служби Ухач Ю.Д., ад’юнкт кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в якості лікаря-анестезіолога відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії та начальника відділення медичної евакуації 365 ВГ (м. Дніпро) з 2016 по 2019 роки, а також в якості лікаря-анестезіолога 59 ВМГ (травень-серпень 2022 р.), учасник бойових дій.
Міжнародні та міжвузівські зв’язки.
Кафедра тісно співпрацює з профільними кафедрами Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика.
Полковник медичної служби Хитрий Г.П. є гарантом освітньо-професійної програми «Анестезіологія та реаніматологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «222 Медицина», експертом Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з проведення акредитацій освітніх програм, членом спеціалізованої секції хіміко-біологічних наук Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки та членом ревізійної комісії Асоціації анестезіологів України.
Доктор медичних наук, професор Старіков А.В. є членом Українського наукового медичного товариства гематологів та трансфузіологів, медичним експертом по анестезіології та інтенсивній терапії при ДУ «Головне бюро Судово-медичної експертизи МОЗ України» та медичним експертом з медичної експертизи лікарських препаратів для анестезіології та інтенсивної терапії ДП «Державний фармакологічний центр» МОЗ України. Підготував 8 кандидатів медичних наук.
Колектив кафедри у 2020 р. Нижній ряд зліва на право: Старіков А.В., Лісецький В.А., Мельник В.М., Хитрий Г.П., Говенко А.В., Журко М.М. Верхній ряд зліва на право: Мошківський В.М., Тхоревський О.В., Левченко Т.М., Бугай О.О., Горошко В.Р., Бариська І.О., Кішко Р.М.
НПП кафедри та слухачі- анестезіологи під час проведення ТСН, 2016 р. (смт Десна)
НПП кафедри та слухачі- анестезіологи під час проведення ТСН, 2019 р. (смт Десна)
Підполковник м/с В. Мошківський в операційній з слухачами-анестезіологами
Освітня діяльність
ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАФЕДРУ