КАФЕДРА АНЕСТЕЗІОЛОГІЇ І РЕАНІМАТОЛОГІЇ

Кафедра анестезіології та реаніматології є навчально-методичним підрозділом Української військово-медичної академії. Кафедру створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 820 від 16 жовтня 1995 р. "Про створення Української військово-медичної академії".

Основні завданнями кафедри:

  • підготовка, перепідготовка та удосконалення висококваліфікованих спеціалістів, підготовка науково-педагогічних і наукових кадрів для ЗС України;
  • допідготовка лікарів-анестезіологів і анестезистів для надання анестезіологічної та реаніматологічної допомоги на особливий період;
  • обґрунтування і створення системи підготовки, перепідготовки та удосконалення кадрів для потреб силових міністерств і відомств України;
  • подальше комплектування кафедри науково-педагогічним і науковим складом;
  • створення та подальший розвиток навчально-наукової та навчально-матеріальної бази кафедри;
  • впровадження в навчальний процес сучасних методів і методик активного навчання (проблемних, модульних, ділових ігор, майстер-класів, дистанційного навчання);
  • розробка та підготовка навчально-методичних матеріалів: підручників, посібників, лекцій, практичних, семінарських і самостійних занять;
  • підтримання бойової та мобілізаційної готовності кафедри на високому рівні
...
Начальник кафедри. Заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, полковник медичної служби.
Хитрий Григорій Павлович

За час існування Академії відбулося 26 випусків слухачів-анестезіологів. Кафедрою підготовлено 216 військових лікарів-анестезіологів для Збройних Сил та інших силових структур України. З питань анестезіології, реаніматології та інтенсивної терапії пройшли підготовку 295 лікарів-хірургів і 734 лікарі загальної практики – сімейної медицини факультету підготовки військових лікарів. На факультеті перепідготовки та підвищення кваліфікації УВМА проводяться 4 цикли спеціалізації для лікарів і медичних сестер-анестезистів з «Медицини невідкладних станів» та з «Анестезіології», інтернатура з «Анестезіології», 12 циклів тематичного удосконалення для різних категорій слухачів, проводився передатестаційний цикл для лікарів-анестезіологів і лікарів медицини невідкладних станів. На даний час спеціалізацію з «Анестезіології» пройшли 138 лікарів та 233 медичні сестри-анестезисти, спеціалізацію з «Медицини невідкладних станів» – 11 лікарів, інтернатуру з «Анестезіології» закінчили 12 лікарів. Перепідготовку на передатестаційному циклі з «Анестезіології» пройшли 873 лікарі, з «Медицини невідкладних станів» – 12 лікарів, на циклах тематичного удосконалення – 649 лікарів-анестезіологів і 777 медичних сестер-анестезистів. По дисципліні «Інтенсивна терапія та реанімація» навчалося 206 лікарів загальної практики – сімейної медицини факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації.

За період воєнного стану на циклах ФППК пройшли навчання 80 лікарів і 70 медичних сестер. Науково-педагогічним складом кафедри були проведені: позаплановий цикл тематичного удосконалення «Медична допомога під час проведення аеромедичної евакуації», на якому навчалося 7 лікарів і 15 медичних сестер та позаплановий цикл зі спеціалізації «Анестезіологія» для медичних сестер, на якому навчалося 39 медичних сестер. Крім цього був проведений позаплановий цикл тематичного удосконалення в дистанційному форматі на базі військового мобільного госпіталю для лікарів-анестезіологів «Актуальні питання анестезіології та інтенсивної терапії», на якому навчався 21 лікар-анестезіолог.

На 8 курсах допiдготовки офіцерів медичної служби запасу Збройних Сил України зі спеціалізації «Анестезіологія» пройшли підготовку 137 лікарів-анестезіологів, з яких 33 особи – у 2022 році.

На теперішній час штат кафедри складається з 6 науково-педагогічних працівників, завідувача навчальним кабінетом, а також двох ад’юнктів. Науковий ступінь мають 2 доктори медичних наук, з яких 2 професори, і 2 кандидати наук, з яких 1 – доцент. На постійній основі на кафедрі працюють військовослужбовці: полковник м/с, доктор медичних наук, професор Г.П. Хитрий, підполковник м/с, кандидат медичних наук, доцент Т.М. Левченко, підполковник м/с В.М. Мошківський і майор м/с О.В. Рабощук, а також працівники ЗС України: доктор медичних наук, професор А.В. Старіков, кандидат медичних наук О.В. Тхоревський, О.М. Прокопенко. На кафедрі проходять підготовку ад’юнкти: підполковник м/с Ю.Д. Ухач (випускник кафедри 2016 р.) і капітан м/с В.О. Хухлей (випускниця кафедри 2020 р.).

На кафедрі заплановані та виконуються 4 дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю «222 Медицина» та спеціалізацією «14.01.30 – Анестезіологія та інтенсивна терапія».

За весь період діяльності кафедри захищена одна докторська і 4 кандидатські дисертації, видано 11 навчально-методичних посібників і підручників, збірник тестових завдань, 10 методичних рекомендацій, опубліковано більше 360 наукових праць. Отримано 8 патентів України на винаходи та корисні моделі, 27 свідоцтв на раціоналізаторські пропозиції.

Основні наукові напрями роботи кафедри:

  • удосконалення анестезіологічної допомоги та інтенсивної терапії пораненим з геморагічним шоком;
  • особливості проведення інфузійної терапії за принципом DCR в бойових умовах;
  • особливості анестезіологічного забезпечення, інтенсивної терапії та лікування болю в онкологічних хворих;
  • удосконалення анестезіологічної допомоги хворим з ожирінням згідно сучасних протоколів;
  • удосконалення інтенсивної терапії невідкладних станів згідно сучасних протоколів;
  • впровадження ультразвукової діагностики в анестезіології та інтенсивній терапії;
  • оптимізація виконання реґіонарних методів знеболення;
  • наукова робота з актуальних питань військової медицини згідно стандартів НАТО та міжнародних протоколів.

Участь у миротворчих операціях та бойових діях.

Полковник медичної служби Хитрий Г.П. брав участь у миротворчій місії ООН на посаді начальника відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії у складі 3 окремого інженерного батальйону Українського миротворчого контингенту Тимчасових Сил Організації Об’єднаних Націй у Лівані у 2000-2001 рр. З 2014 року Хитрий Г.П. неодноразово брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в умовах АТО і ООС на Сході України та під час російської збройної агресії проти України, учасник бойових дій.

Підполковник медичної служби Мошківський В.М., старший викладач кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим на посаді ТВО начальника відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії 65 ВМГ з 03.06. по 07.09.2017 року, учасник бойових дій.

Майор медичної служби Рабощук О.В., викладач кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в якості лікаря-анестезіолога 61 ВМГ (травень-вересень 2019 р.) і 59 ВМГ (травень-серпень 2022 р.), учасник бойових дій.

Підполковник медичної служби Ухач Ю.Д., ад’юнкт кафедри, брав участь в наданні анестезіологічної та реаніматологічної допомоги пораненим в якості лікаря-анестезіолога відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії та начальника відділення медичної евакуації 365 ВГ (м. Дніпро) з 2016 по 2019 роки, а також в якості лікаря-анестезіолога 59 ВМГ (травень-серпень 2022 р.), учасник бойових дій.

Міжнародні та міжвузівські зв’язки.

Кафедра тісно співпрацює з профільними кафедрами Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика.

Полковник медичної служби Хитрий Г.П. є гарантом освітньо-професійної програми «Анестезіологія та реаніматологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «222 Медицина», експертом Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з проведення акредитацій освітніх програм, членом спеціалізованої секції хіміко-біологічних наук Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки та членом ревізійної комісії Асоціації анестезіологів України.

Доктор медичних наук, професор Старіков А.В. є членом Українського наукового медичного товариства гематологів та трансфузіологів, медичним експертом по анестезіології та інтенсивній терапії при ДУ «Головне бюро Судово-медичної експертизи МОЗ України» та медичним експертом з медичної експертизи лікарських препаратів для анестезіології та інтенсивної терапії ДП «Державний фармакологічний центр» МОЗ України. Підготував 8 кандидатів медичних наук.

Колектив кафедри у 2020 р. Нижній ряд зліва на право: Старіков А.В., Лісецький В.А., Мельник В.М., Хитрий Г.П., Говенко А.В., Журко М.М. Верхній ряд зліва на право: Мошківський В.М., Тхоревський О.В., Левченко Т.М., Бугай О.О., Горошко В.Р., Бариська І.О., Кішко Р.М.

НПП кафедри та слухачі- анестезіологи під час проведення ТСН, 2016 р. (смт Десна)

НПП кафедри та слухачі- анестезіологи під час проведення ТСН, 2019 р. (смт Десна)

Підполковник м/с В. Мошківський в операційній з слухачами-анестезіологами

Освітня діяльність

ПОЛОЖЕННЯ ПРО КАФЕДРУ