КАФЕДРА АВІАЦІЙНОЇ, МОРСЬКОЇ МЕДИЦИНИ ТА ПСИХОФІЗІОЛОГІЇ

Кафедра авіаційної, морської медицини та психофізіології (АММП) Української військово-медичної академії (УВМА) є єдиним навчальним підрозділом в Україні, де проводяться всі форми навчання на післядипломному рівні авіаційних, суднових лікарів, лікарів-психофізіологів для Збройних Сил України, інших силових відомств та різних галузей народного господарства України.

Кафедра АММП створена у складі Військово-медичного відділення (при Українському державному медичному університеті ім. О.О.Богомольця) у липні 1993 р. На той час вона мала назву – кафедра фізіології військової праці.

У грудні 1996 р. кафедру перейменовано на кафедру психофізіології (з курсом фізіології військової праці). У квітні 1998 р., в зв’язку з новими вимогами до підготовки лікарів загальної практики для Військово-Повітряних Сил та Військово-Морських Сил кафедру перейменовано на кафедру авіаційної, морської медицини та психофізіології.

...
...

За період свого існування керівниками кафедри були кандидат медичних наук, доцент, полковник медичної служби М.С. Корольчук (1993-1994 р.р.), кандидат медичних наук, доцент, підполковник медичної служби Ю.В. Рум’янцев (1994-1995 р.р.), доктор медичних наук, професор Г.Л. Апанасенко (1995-1996 р.р.), кандидат медичних наук, доцент, підполковник медичної служби А.І. Єна (1996-2011 р.р.).

В березні 2012 року кафедру очолив кандидат медичних наук, доцент, підполковник медичної служби І.С. Трінька.

Завданням навчально-методичної діяльності кафедри авіаційної, морської медицини та психофізіології є:

  • підтримання бойової готовності кафедри на високому рівні
  • забезпечення належного рівня фахової підготовки, перепідготовки та удосконалення військових лікарів з авіаційної, суднової медицини, психофізіології та медичної психології
  • удосконалення науково-педагогічного персоналу з професійної педагогіки
  • підготовка науково-педагогічних кадрів
  • розробки навчально-методичних матеріалів
  • підготовка підручників, навчальних посібників, розробка навчально-методичних матеріалів
  • проведення професійного психофізіологічного відбору в Збройних Силах України
  • подальший розвиток навчальної та матеріально-технічної бази кафедри

Підготовка фахівців на кафедрі включає викладання наступних дисциплін:

  1. Авіаційна та космічна медицина
  2. Психофізіологія
  3. Суднова медицина (з курсом медичного забезпечення водолазних спусків)
  4. Актуальні питання авіаційної та космічної медицини
  5. Актуальні питання авіаційної медицини (для молодших спеціалістів з медичною освітою)
  6. Методика заповнення та ведення медичної документації авіаційного лікаря
  7. Аеромедична евакуація
  8. Висотні дослідження льотного складу
  9. Спеціальна фізіологія
  10. Спеціальна фізіологія (для молодших спеціалістів з медичною освітою)
  11. Актуальні питання психофізіології
  12. Психофізіологічна експертиза
  13. Військова психофізіологія
  14. Викладач вищої військово-медичної школи
  15. Військове лідерство
  16. Психологія і педагогіка вищої школи
  17. Курс академічної доброчесності
  18. Методологія та організація педагогічного процесу (проведення навчальних занять)

Навчальні плани і програми повністю інтегровані з цивільною системою охорони здоров’я, базуються на загальнодержавних навчальних планах і програмах з додатковим наданням необхідного військово-професійного компоненту.

Метою наукової та науково-технічної діяльності колективу кафедри є проведення наукових досліджень та впровадження їх результатів у вигляді керівних документів та методичних рекомендацій в повсякденну діяльність медичної служби ЗС України.

Основні завдання наукової та науково-технічної діяльності кафедри:

  • наукові дослідження за профілем кафедри
  • наукове керівництво докторантами, ад’юнктами та здобувачами наукового ступеня
  • науково-методичне керівництво роботою наукового гуртка кафедри та керівництво виконання науково-практичних робіт
  • участь в з`їздах, наукових конференціях, написання та підготовка до видання наукових праць

Якісний склад науково-педагогічних працівників кафедри авіаційної, морської медицини та психофізіології наступний: 1 доктор біологічних наук, 2 доктори медичних наук, 4 кандидати медичних наук; 1 кандидат педагогічних наук; 2 науково-педагогічних працівники кафедри має вчене звання професора, 1 – старшого наукового співробітника, 3 – доцента.

Співробітники кафедри приймають активну участь в міжнародних науково-практичних конференціях з питань авіаційної, суднової медицини, психофізіології та здійснюють міжнародне співробітництво в галузі військово-медичної освіти.

Науково-педагогічні працівники кафедри традиційно беруть участь у професійному психофізіологічному відборі кандидатів до вступу у вищі військові навчальні заклади Міністерства оборони України.

Результатом останніх напрацювань фахівців кафедри є розроблена методологія та методи психофізіологічної експертизи працівників, які виконують роботи підвищено ї небезпеки. Зусиллями фахівців кафедри впроваджена підготовка медичних фахівців цивільної авіації відповідно до міжнародних вимог ІCAO та JAR-FCL 3.

Базами кафедри, що використовуються у навчальному процесі, військовому та лікарському стажуванні є: Національний військово-медичний клінічний центр «ГВКГ», Військово-медичні клінічні центри Центрального (м. Вінниця) та Південного (м. Одеса) регіонів, Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», військові частини Військово-морських та Повітряних Сил Збройних Сил України.

Кафедра активно співпрацює з Національним авіаційним університетом, Українським антарктичним центром, Інститутом медицини праці АМН України, іншими закладами та установами з метою удосконалення навчально-методичної і наукової бази, постійного професійного зростання науково-педагогічних працівників кафедри.

Освітня діяльність

Положення про кафедру